Jak vybrat správné album na mince

Tento článek jsme pro Vás sepsali, abychom Vám pomohli s výběrem správného alba na zorganizování Vaší numismatické sbírky. Výběr alba je pro každého sběratele velmi důležitý, protože díky správnému výběru zajistíte Vaší sbírce skvělou prezentaci a také potřebnou ochranu. Navíc správně uloženy a seřazeny mince přidávají Vaší sbírce na hodnotě.

Pokud se sbírkou teprve začínáte a prozatím v mincích nemáte ty nejhodnotnější kousky, můžete využít našich levnějších alb:

Zásobníky na mince HOSPA

media 

V těchto kroužkových albech od českého výrobce formátu A5 naleznete i 4 základní listy s různě velkými kapsami na mince. Album pak dále můžete rozšiřovat nákupem dalších listů, vyrobených bez změkčovadel, které můžete vybírat přesně dle velikosti Vašich mincí.

Alba na mince CA21

detail Album na mince C21 CLASSIC vinyl VÍNOVÝ, 17x21cm

Další variantou mohou být alba od firmy GEDEON. V naší nabídce naleznete variantu CA21 CLASSIC nebo CA21 DELUXE. V obou těchto albách najdete 12 černých mezilistů, které slouží k optickému oddělení Vaší sbírky. Listy do alba je potřeba dokoupit dle velikosti Vašich mincí (v jednom balení je 10 listů).

Kapesní alba Leuchtturm

Kapesní album na 48 mincí do Ø 33 mm - COINS - Leuchtturm No. 344961 -  Numismatika SOVAKapesní album na 96 mincí do Ø 33 mm - ROUTE 96 - Leuchtturm 335392 -  Numismatika SOVA

Kapesní alba na mince máme v naší nabídce od německého výrobce Leuchtturm. Tyto zásobníky jsou díky svým rozměrům ideální např. při cestování, kdy jedete na nějakou výstavu své mince prezentovat. Tyto alba mají všité nevyjímatelné listy, není proto třeba další listy dokupovat. Jsou samozřejmě vyrobeny bez změkčovadel, takže fólie nepůsobí negativně na povrch Vašich mincí. Nevýhodou však je především to, že listy mají přesně daný počet kapes stejné velikosti. Problém tedy může nastat, pokud máte mince různých velikostí a rozměrnější mince se Vám do kapsy prostě nevejde.

Bublinky na mince

Pokud Vaše mincovní sbírka má vyšší hodnotu a máte v ní kousky, které chcete opravdu důkladně ochránit, doporučujeme zakoupit mincovní bublinky. Tyto kapsle zajišťují perfektní ochranu pro Vaše mince. Jsou vyrobeny bez změkčovadel a kyselin a zabraňují nejen před mechanickým poškozením a nechtěným poškrábáním, ale také před doteky lidských prstů, na kterých se drží pot a mastnota a můžou vést k poškození mincí.

Na našich stránkách naleznete tři druhy bublinek na mince - všechny od výrobce Leuchtturm:

CAPS

Klasické kulaté kapsle. Dle průměru mince vyberete bublinku přesně na Vaši minci. V nabídce máme také bublinky ULTRA INTERCEPT. Ochrana Intercept je více než 30 let patentovaná technologie - měděné částice obsažené v materiálu okamžitě vytvářejí neutralizovanou atmosféru - mince jsou tak chráněny nejen před poškrábáním, ale také před stárnutím a oxidací (minimálně 15 let zaručená ochrana).

QUADRUM

Čtvercové kapsle. Výhodou těchto kapslí je jejich univerzálnost. Vnější rozměr bude vždy stejný. Zvolit můžete klasickou variantu, kdy je vnější rozměr 50 x 50 mm, variantu MINI (38 x 38 mm) nebo XL (67,25 x 67,25 mm). Stejně jako u bublinek CAPS nabízíme i s ochranou Intercept.

SLABS

QUICKSLAB Coin Collection Capsules Different Sizes Leuchtturm Coin Collection

SLABS jsou obdélníkové kapsle. Jejich výhodou je, že můžete přímo nad minci napsat popisek. Jejich vnější rozměry jsou 85 x 59 x 10 mm a vybírat můžete mezi kapslemi QUICKSLAB, které můžete kdykoliv otevírat nebo kapslemi EVERSLAB, které uzavíráte trvale a mince již z kapsle nelze vytáhnout bez poškození bublinky. To se Vám může hodit, např. když máte doma zvídavé děti, které by si mince chtěly vytahovat.

Rámečky na mince

Jako ochrana Vašich mincí mohou posloužit také mincovní rámečky, které jsou vyrobeny z papírového kartonu (černého nebo bílého) a nabízejí levnější alternativu k mincovním bublinkám. Vybírat můžete mezi samolepícími nebo sešívacími - uzavření pomocí sešívačky (kancelářského koníka). Jejich vnější rozměry jsou stejné jako u klasických QUADRUM bublinek - 50 x 50 mm.

Albové desky

Nyní se opět vrátíme k podstatě tohoto článku, což byla pomoc s výběrem správného alba na Vaši numismatickou sbírku. Pokud jsou Vaše mince hodnotnější, určitě se vyplatí zainvestovat do albových desek, které neslouží výlučně jen ke sběratelství mincí. Do těchto desek si můžete pořídit albové listy, které budou přesně sedět na Vaše sběratelské cennosti. Zaměříme se zde na tři kroužkové pořadače značky Leuchtturm, které nabízejí nejideálnější listy pro sběratele mincí.

Tyto albové systémy, které nabízíme v různých designových provedeních, se od sebe liší především rozměry a tím, jaké listy jsou pro dané album k dispozici. Pokud tedy mimo mince sbíráte např. i pohlednice a chcete mít celou Vaši sbírku v jednotně velikostním albovém systému, pak bude vhodnější vybrat rozměrově větší album (např. GRANDE).

Albové desky umožňují i kombinaci Vaší sbírky do jednoho systému, pokud byste tedy chtěli mít na začátku alba uloženy mince a na konci bankovky, stačí zakoupit pouze vhodné listy a zařadit je do pořadače dle Vašich představ. Ovšem doporučujeme sbírat tyto cennosti odděleně, může totiž dojít např. k otlačení mince do bankovky. Vhodnější tedy bude pořídit jiné album, kde budou uloženy bankovky zvlášť. Jak vybrat správné album na bankovky jsme popisovali v předchozím článku.

Tyto alba na albové listy zakoupíte ve většině případů s ochrannou kazetou (nebo lze případně dokoupit). Ta napomáhá ke zpevnění alba, chrání před prachem a vypadnutí předmětu z alba (pokud by nedopatřením došlo k jeho uvolnění).

Albové desky GRANDE

Kroužkové alba, 4 kroužková mechanika, formát A4. Vhodné na albové listy GRANDE a na albové listy ENCAP, které jsou ideální na uschování mincí v bublinkách. Nabízíme také zásobník, který již obsahuje 10 listů, které jsou vhodné na mince v mincovních rámečcích, zakoupit jej můžete zde.

Albové desky OPTIMA

Kroužkové album, 4 kroužkový mechanismus, menší než formát GRANDE. Vhodné na albové listy OPTIMA. Na našich stránkách najdete jak prázdná alba, tak i zásobníky, které již několik listů OPTIMA obsahují.

Albové desky NUMIS

Kroužkové album, 4 kroužkový mechanismus, formát A5. Vhodné na albové listy NUMISStejně jako u předchozích variant jsou v naší nabídce také zásobníky, cenově zvýhodněny, které již ve své vazbě mají fólie na mince NUMIS, např. Zásobník na mince NUMIS CLASSIC s kazetou a s 5 listy, Zásobník na mince NUMIS s 5 listy nebo Zásobník na mince NUMIS s kazetou a s 5 listy

Další varianty skladování mincí

Samozřejmě mince nemusíte schovávat pouze do alb a zásobníků. V naší nabídce naleznete spoustu dalších možností, jak mince výborně ochránit a zároveň skvěle prezentovat. Tuto možnost mohou využít jak sběratelé mincí bez bublinek, tak ti, kteří mají své mince chráněny bublinkami na mince či mincovními rámečky. 

Vybírat můžete např. z množství etují na mince:

Boxů na mince:

Skříněk či kufrů na mince:

Nebo kazet na mince: