Jak vybrat správné album na bankovky

Začínáte se sběrem bankovek a chtěli byste poradit, jaké album zvolit, aby Vaše bankovky zůstaly nepoškozené a zároveň byste je mohli bezpečně ukazovat Vašim známým? Sepsali jsme zde pár rad, které by Vám při výběru mohly pomoci. 

Nejprve bychom Vám poradili, pořídit si ochranné fólie na bankovky. Ty můžete zakoupit např. zde

Folie na bankovky

Tyto fólie je vhodné používat prakticky pokaždé na všechny Vaše bankovky. Jsou vyrobeny bez jakýchkoliv změkčovadel a kyselin, Vaše bankovky se tak nijak nepoškodí - na rozdíl od jiných klasických složek, např. eurofólií, kde po pár letech může barva z bankovek zůstat obtištěna na vnitřní straně fólie. Fólie od výrobce Leuchtturm (50 ks v balení) nepomohou před mechanickým poškozením, ale zaručují ochranu před pošpiněním. Navíc jsou bankovky chráněny před potem a mastnotou z lidských prstů.

Zásobníky a alba na bankovky

Před výběrem alba se nejprve musíte zamyslet nad tím, jaké typy bankovek máte ve své sbírce. Varianty, jaké alba zvolit, jsou totiž dvě: alba s již všitými, neměnitelnými listy nebo albové desky, do kterých poté vkládáte albové listy.

V naší nabídce naleznete obě možnosti. Z první varianty můžete využít např. kapesní alba. Alba jsou menších rozměrů, jsou ideální na převoz bankovek. 

Pokud máte větší počet bankovek, které chcete uložit do alb, můžete využít např. alba na 300 bankovek. Fólie, do kterých se bankovky ukládají, jsou samozřejmě vyrobeny bez změkčovadel a kyselin, takže nedojde k poškození Vašich bankovek. 

Nevýhodou těchto výše zmíněných alb však je, že všechny kapsy jsou stejného rozměru. Pokud tedy máte bankovky větších rozměrů, nemusí se do kapsy vejít.

Alba na albové listy

Pokud se rozhodnete pro variantu s albovými deskami, do kterých následně vkládáte albové listy, tak si vlastně vytvoříte album přesně dle Vašich představ a stavěné Vašim bankovkám přesně na míru. Zde máte výběr opravdu široký, všechny varianty alb na albové listy si můžete prohlédnout zde. Výhodami těchto alb je že listy v albech můžete kombinovat dle libosti. Pokud máte rozměrnější bankovky, které spadají do jedné série a chcete je umístit za sebou v řadě, prostě nakoupíte list s požadovanou velikostí kapsy a vložíte jí do alba na to správné místo. Albové listy jsou navíc opět vyrobeny bez kyselin a změkčovadel, navíc jsou pevnější než listy u předchozích alb se všitými listy, zabraňují tak nejen ušpinění, ale daleko více i tomu mechanickému. Ochranu proti prachu a slunečnímu záření můžete navíc podpořit i ochrannými kazety, které se s albami buďto rovnou prodávají nebo je možné je dokoupit. V neposlední řadě navíc můžete do alb také vkládat mezilisty, které Vaše alba opticky rozdělí.

Nyní Vám v tomto článku představíme některé varianty těchto alb:

GRANDE - kroužková alba formátu A4. Alba s několika designy v různých barevných provedeních. Do těchto desek využijete např. Albové listy GRANDE, 3 KAPSY, 216 X 98 mm, Albové listy GRANDE, 2 KAPSY, 216 X 150 mm, Albové listy GRANDE, 4 KAPSY, 216 X 72 mm nebo Albové listy GRANDE SH312 (balení 50 listů)

OPTIMA - kroužková alba. 4 kroužková mechanika. Menší než desky GRANDE. Alba s několika designy v různých barevných provedeních. Do těchto desek využijete např. Albové listy OPTIMA, 2 KAPSY, 180 X 120 mm, Albové listy OPTIMA, 3 KAPSY, 180 X 77 mm, Albové listy OPTIMA, 4 KAPSY, 180 X 58 mm nebo Albové listy OPTIMA SH 252 (balení 50 listů).

NUMIS - kroužková alba formátu A5. 4 kroužková mechanika. Alba s několika designy v různých barevných provedeních. Využijete zde Albové listy NUMIS. Nebo můžete zakoupit album na bankovky s již 10 listy NUMIS za zvýhodněnou cenu.

 

VARIO - alba s 4 kroužkovou mechanikou. Taktéž zde naleznete spoustu designů a barevných variant. Do těchto alb můžete využít např. tyto albové listy: Albové listy VARIO, 3 KAPSY, 195 X 84 mm, Albové listy VARIO, 2 KAPSY, 195 X 128 mm, Albové listy VARIO 4 KAPSY, 195 X 63 mm. Nebo extra pevné fólie se stejně velkými kapsami VARO PLUS. Také můžete přímo zakoupit album, které již 10 listů VARIO obsahuje.