Jak vybrat školní batoh

Rada pro vás od časopisu dTEST

Jak bybrat školní aktovku, nebo školní batoh.

Ať již se rozhodnete pro školní aktovku či školní batoh, mějte vždy na paměti, že se nesmí negativně podepisovat na zdraví dítěte a musí plnit svoji funkci. Jak aktovka, tak batoh musí být přiměřené věku a vzrůstu dítěte.

Konstrukce aktovky / batohu musí být:

  • Pevná, nejlépe anatomicky tvarovaná a vypodložená záda zamezí vzniku otlaků zad dítěte a v maximální možné míře omezí nebezpečí v podobě vadného držení těla.
 
  • Tvar rozhoduje o těžišti aktovky / batohu a o rozložení jejich hmotnosti, včetně obsahu. Žádoucí je, aby aktovka / batoh „šly“ do výšky a nikoliv do šířky; případně aby aktovka byla čtvercového tvaru. Navíc s vyšší aktovkou či batohem se dítě snadněji pohybuje v přeplněných autobusech, trolejbusech či tramvajích.
 
  • Tvarová stálost (vyztužené čelo a vyztužené nebo tvarově stabilní dno) aktovky či batohu po naplnění obvyklou zátěží výrazně přispívá k pohodlnému nošení i k ochraně věcí, které jsou v nich uloženy.
 
  • Zádové popruhy
 
  • Šířka: jsou-li popruhy v ramenní části opatřeny změkčujícím vypodložením (případně bandáží), musí činit minimálně 30 mm. Nejsou-li popruhy vypodloženy a nemají-li bandáž, musí šířka být minimálně 40 mm. Dostatečná šířka zádových popruhů předchází zařezávání či bolestivému tlačení popruhů do ramen dítěte.
 
  • Funkční délka: měla by být 70 cm. Popruhy musí umožňovat individuální nastavení nejenom s ohledem na věk a vzrůst dítěte, ale i s ohledem na roční období (zejména v zimě, kdy je dítě hodně oblečeno).
 
  • Nastavování délky popruhů: systém nastavování délky musí být jednoduchý, avšak účinný. Méně kvalitní materiál popruhů a nevhodné provedení průvlečné spony mohou při nošení zatížené aktovky / batohu způsobovat permanentní prokluz popruhů. Přestavování i zatížení průvlečné spony v obchodě vyzkoušejte!
 
  • Kvalitní zpracování vylučuje poranění dítěte. Uvnitř ani vně aktovky či batohu se nesmí nacházet žádné dílce a jejich součásti, které by vadným opracováním, ostrými hranami či otřepy mohly způsobit poranění dítěte.
 
  • Hmotnost aktovky / batohu by měla být co možná nejnižší. Pro první stupeň základní školy se doporučuje maximální hmotnost aktovky / batohu 1,2 kg, pro druhý stupeň 1,4 kg.

 

Funkčnost

  • Velikost a členění vnitřního prostoru: aktovka či batoh by měly být vybaveny alespoň dvěma od sebe oddělenými velkými přihrádkami na učebnice a sešity a několika menšími přihrádkami na penál, klíče, drobnosti a svačinu. Malé přihrádky by měly mít zdrhovadlo nebo suchý zip, aby se z nich nic nevysypalo, kam nemá, či dokonce někde náhodně nevytrousilo. Vítané jsou i boční kapsy.
 
  • Klopna: musí být konstruována tak, aby po zapnutí chránila obsah před vypadnutím. Musí do maximální možné míry omezit či zcela eliminovat možnost zatékání deště či padání sněhu do vnitřního prostoru aktovky / batohu (boční „protidešťové“ zástěrky či plastové lišty).
 
  • Držadlo: musí být dostatečně široké, nejlépe anatomicky tvarované, a musí pevně na aktovce / batohu držet. Držadlo je buď přinýtováno, nebo našito či všito. V testech zaměřených na pevnost uchycení nebyly problémy s držadly našitými a všitými.
 
  • Tlačkové uzávěry: nesmí se při zatížené aktovce / batohu samovolně uvolňovat. Nezapomeňte vyzkoušet jejich funkci v obchodě.

 

Ochrana v silničním provozu

  • Za normální viditelnosti musí přiměřenou viditelnost dítěte zajistit barevné provedení čelní plochy aktovky / batohu. Minimálně 20 % z její celkové plochy musí být provedeno v signální barvě.
 
  • Za snížené viditelnosti dítě dostatečně „zviditelní“ reflexní materiály (reflexní fólie a odrazová skla). Na aktovce / batohu musí být umístěny na čelní ploše (v součtu musí činit minimálně 70 cm²) a na obou bočních stranách (na každé minimálně 15 cm²). Tvar reflexních dílců a jejich velikost při použití více dílců není nikterak omezeno.

 

2351_ppk3-863