Jak vybrat školní batoh pro prvňáčka

Každým rokem se zápisu do prvních tříd účastní přes sto tisíc dětí. Pokud zápisem, který se koná zpravidla během měsíce dubna, projdou, pak začátkem září poprvé usednou do školních lavic. Školní výbava pro prvňáčka je velmi specifická, rodiče by si měli dát velmi záležet hlavně na výběru školního batohu.

1. Řiďte se vzrůstem svého dítěte

Chystá se také vaše dítě do první třídy? Asi již nyní přemýšlíte nad tím, jaký školní batoh mu vyberete. Při výběru se řiďte tím, že batoh musí být přiměřený výšce, váze a tělesné kondici vašeho dítěte a sám o sobě nesmí vážit víc než 1,2 kilogramu.

bagmaster

Popruhy na batohu můžete individuálně nastavit podle velikosti prvňáčka tak, jako tomu je i v případě batohů značky Bagmaster.

2. Podpořte správné držení těla

Pro prvňáčka je nejlepší batoh, který má anatomicky tvarovaná a vyztužená záda. Správné držení těla vašeho prvňáčka a jeho zdravá záda také zajistí batohy, které mají dostatečně široké nastavitelné popruhy a případně nastavitelný hrudní pásek. Všechny tyto vlastnosti batohu zajistí optimální rozložení váhy na zádech vašeho dítěte.

topgal

Anatomicky tvarovaná a polstrovaná záda, nastavitelné popruhy a hrudní pásek mají například batohy značky Topgal.

3. Vsaďte na batohy s předěleným vnitřním prostorem nebo vícekomorovým řešením

Kam bude vaše dítě dávat svačinku, pití, sešity, učebnice a penál? Pro větší přehlednost i jako prevence proti nehodám, kdy se pití nečekaně vylije mezi sešity, prvňáčkům doporučujeme batohy či aktovky s předěleným vnitřním prostorem nebo vícekomorovým řešením. Kromě různých oddílů váš prvňáček jistě uvítá také boční kapsy, vnitřní kapsičku na peněženku nebo vnitřní poutko, ke kterému si může připnout klíče nebo čip na oběd.

topgal2

Přehledné uspořádání baťůžku ocení každý prvňáček.

4. Nezapomeňte na reflexní prvky

Správný batoh pro prvňáčka musí obsahovat také řadu reflexních prvků a plošek. Právě ty zajistí maximální pasivní bezpečnost vašeho dítěte i za zhoršených světelných podmínek.

BE_AWARE_AT_NIGHT-01_2

Početnými reflexními prvky a plochami jsou vybaveny také školní tašky značky Belmil.

5. Rozhodněte se pro univerzální motiv

Pokud chcete, aby vaše dítě batoh nosilo nejen v první třídě, ale po celý první stupeň, vzájemně se domluvte na motivu batohu, který je univerzální. Dejte tedy valem pohádkovým či filmovým superhrdinům, kteří mohou vaše dítě po roce omrzet. Rozhodněte se raději pro motiv, který vašemu dítěti nebude „vadit“ ani po dvou letech.

belmil

Vybírejte motiv, který ani po letech neomrzí.

Rada na závěr: Vyberte si zhruba pět modelů školních batohů pro prvňáčka, které odpovídají vaši kritériím. Nakonec ale nechte vaše dítě, ať si samo z této nabídky vybere batoh, který se mu líbí nejvíc. Budete tak mít jistotu, že váš budoucí prvňáček bude s batohem chodit do školy s nadšením, a navíc budete vědět, že batoh vyhovuje i po zdravotní, anatomické i bezpečnostní stránce.