Hmotnost školního batohu: Aby záda vašich dětí netrpěla

Učebnice, sešity, penál, pití a svačina. Tyto věci jsou nezbytné k tomu, aby vaše dítě mohlo během dne na sto procent fungovat ve škole. Když si ale všechny pomůcky a občerstvení naskládá do batohu, rázem se jeho hmotnost vyhoupne až na několik kilogramů. Aby z výsledné váhy batohu vašeho školáka nebolela záda, anebo si kvůli přetíženému batohu nevypěstoval špatné držení těla, měli byste coby rodiče zavést několik preventivních opatření. Které to jsou?

Zaměřte se na váhu prázdného batohu

Při výběru nového školního batohu (či aktovky) by vás v první řadě měla zajímat jeho váha v prázdném stavu, neboť batoh hraje v motorickém vývoji dítěte opravdu významnou roli. Prázdný batoh by měl být co nejlehčí. Jeho hmotnost by se měla dle doporučení Státního zdravotního ústavu pro děti navštěvující první stupeň pohybovat do 1200 gramů, pro děti navštěvující druhý stupeň může být ještě o 200 gramů vyšší.

 batoh1

Důležitou roli hrají popruhy a zádová část

Zdraví svého školáka podpoříte i tak, že mu vyberete batoh, který má pevná a anatomicky tvarovaná záda. Důležitá je i šířka ramenních popruhů, které jsou libovolně nastavitelné, a také případný hrudní pásek. Právě tyto části batohu dokážou jeho váhu roznést na celá ramena i záda.

Uspořádání věcí v batohu má svůj význam

K dětem školou povinným batoh či aktovka zkrátka patří. Snažte se jim proto ulevit od váhy, kterou musí na svých zádech během dne nosit. Každý večer jim batoh raději překontrolujte s tím, aby v něm měly opravdu jenom to, co potřebují na následující den. Nejtěžší věci v batohu by přitom měly mít umístěné co nejblíže k zádům a celkový obsah batohu by měl být symetricky rozložený na obě dvě strany.

batoh2

Kromě učebnic, sešitů, svačinky a pití vaše dítě nosí v batohu také penál, desky a složky. Nákup právě těchto pomůcek si dobře promyslete a snažte se je svému potomkovi pořídit v co nejlehčím provedení.

Tip: Pokud chcete, aby vaše dítě mělo batoh o něco lehčí, dávejte mu do školy pouze láhev se sirupem. Sirup si vodou zředí až ve škole.

Výsledná hmotnost plného batohu: Maximálně 15 procent váhy dítěte

A jaká by měla být optimální hmotnost plného batohu? Podle doporučení odborníků Státního zdravotního ústavu by měl batoh s pomůckami a svačinkou vážit maximálně 10 až 15 procent hmotnosti vašeho dítěte. V případě nejmenších školáčků, kteří váží kolem 22 kilogramů, jde tedy o školní batoh o maximální hmotnosti 2,8 kilogramu.